Bruxelles: Páter Damián de Veuster

minimolokaiAko iste mnohí z vás už vedia, v nedeľu 11. októbra na námestí sv. Petra v Ríme bol vyhlásený za svätého mnohým známy „Misionár malomocných“ – Páter Damián z Molokai. Keďže momentálne sa nachádzam v Belgicku, kde sa sv. Damián de Veuster narodil, využil som tiež príležitosť...

molokaiAko iste mnohí z vás už vedia, v nedeľu 11. októbra na námestí sv. Petra v Ríme bol vyhlásený za svätého mnohým známy „Misionár malomocných“ – Páter Damián z Molokai. Keďže momentálne sa nachádzam v Belgicku, kde sa sv. Damián de Veuster narodil, využil som tiež príležitosť navštíviť skromný kostolík v Leuven, kde sú uložené jeho pozostatky. Spolu s inými misionármi, zhromaždených na misijnom kurze, sme sa modlili pri jeho relikviách zvlášť za minoritské misie a za všetkých misionárov, aby vždy nebojácne dokázali slúžiť tým, ktorí to najviac potrebujú.

Oslavy po svätorečení pokračovali na mnohých miestach v jeho rodnom kraji. Nový flámsky svätec zhromaždil tak v uplynulú nedeľu v bazilike Najsvätejšieho Srdca v Bruxeli okolo 20 biskupov a viac než 100 kňazov z rôznych štátov, dokonca prišla aj politická delegácia z Havajských ostrovov. Pre niektorých zase úžasným zážitkom bolo vidieť veľké množstvo miestnych veriacich modliacich sa spolu nielen z flámskej, ale aj z francúsky hovoriacej časti Belgicka.

Nech sv. Damián vyprosuje dar jednoty a porozumenia pre svojich krajanov, a pre všetkých misionárov odvážne srdce v misijnej službe.

Text: fr. Jaroslav

Foto: fr. Jean-Francois/ fr. Jaroslav