Rád: 370-té výročie mučeníckej smrti

rad1_mini

V nedeľu 9. 11. 2009 v obci Rad, ktorá sa nachádza na východe Slovenska, sme oslávili 370. výročie mučeníckej smrti našich siedmich bratov.

V nedeľu 9. 11. 2009 v obci Rad, ktorá sa nachádza na východe Slovenska, sme oslávili 370. výročie mučeníckej smrti našich siedmich bratov. Boli umučení kalvínmi počas prenasledovania. Šírili a obránili katolícku vieru a vernosť Cirkvi a Svätému otcovi, a preto boli na rôznych miestach mučení, napríklad v močarinách alebo v lese.  Jedného brata hodili do studne priviazaného o kameň. Iní boli umučení v kláštore, na mieste ktorého sa teraz nachádza fara.

Slávenie sa začalo slávnostnou sv. omšou o 16:00. V procesii sme niesli relikvie sv. Františka, ktoré P. Adam Baran odovzdal biskupovi Antalovi Majnekovi z Mukačeva (Ukrajina), ktorý predsedal sv. omši. V úvode sv. omše pán farár Roland Böőr nám v krátkosti predstavil život mučeníkov. Potom Pán biskup posvätil nové dve vytráže a fresku, na ktorej sú zobrazení mučeníci, medzi ktorými sú aj naši siedmi bratia.

Po svätej omši nás miestny pán farár pozval do kultúrneho domu na večerné pohostenie, počas ktorého nám starosta porozprával dejiny a súčastný stav kultúrneho diania v obci Rad.

Na týchto slávnostiach sa zúčastnili aj minoriti z Miškolca (Maďarsko) so svojim provinciálnym ministrom Zsolt Kalnazsom.

 

Text a foto: br. Michal Lacko