Cyklopúť Bratislava – Levoča (1. deň)

Cyklo_miniTak a je to tu. Po roku sa na Námestí svätého Františka opäť zhlukuje veľká skupina cyklistov. Smerujú do kostola, aby svätou omšou odštartovali už štvrtý ročník obľúbenej cyklopúte. Tentokrát, narozdiel od predošlých rokov, ostávame na Slovensku. Našim cieľom je mariánske pútnické miesto Levoča.

Bratislava  - Nové mesto nad Váhom

Tak a je to tu. Po roku sa na Námestí svätého Františka opäť zhlukuje veľká skupina cyklistov. Smerujú do kostola, aby svätou omšou odštartovali už štvrtý ročník obľúbenej cyklopúte. Tentokrát, narozdiel od predošlých rokov, ostávame na Slovensku. Našim cieľom je mariánske pútnické miesto Levoča.

 

Po požehnaní bratmi minoritmi a za výdatného kropenia svätenou vodou radšej rýchlo opúšťame kláštorný dvor. Vyše tridsaťčlenný modrý pelotón sa sprevádzaný zvedavými pohľadmi vinie naprieč rannou Bratislavou. Z Rače pokračujeme cez Pezinok do Trnavy, kde pred katedrálou stretávame Mons. Bezáka. Zrejme sme už vtedy vyzerali dosť unavene, keďže pán arcibiskup sa nás zo žartu spýtal, či to nechceme namiesto Levoče radšej otočiť domov. Vyzbrojení jeho požehnaním sa však ďalej vydávame na cestu, a to do Veľkých Kostolian, kde nás čaká obed. Riadne pripeká a ešte poriadnejšie pofukuje. Obklopení peknou alejou postupne zdolávame menšie kopčeky, ktoré sa nám priplietli pod kolesá. Na asfaltke sa zrazu začínajú objavovať zvláštne tmavé škvrny. Čerešne! Stromy v momente podliehajú nájazdu modrej armády. Povzbudení a trochu nafúknutí prichádzame do Kostolian, kde nás pohostinne víta kaplán. Obed a siesta v tieni, prvá kofola, a zase nasadáme na bicykle. Pri jednotlivých dedinských kostolíkoch sa modlíme po desiatku ruženca.

 

Poslednou zastávkou v Čachticiach naberáme sily pre záverečný útok na Nové mesto nad Váhom, kde nás v škole sestier už čakajú naše starostlivé kuchárky s teplou večerou. Víta nás sestra Zuzana a ukáže nám „izby“. Mužské osadenstvo nemohlo dostať lepšiu: ubytované v telocvični si nedostatok telesnej aktivity ešte kompenzuje volejbalovým zápasom. Presvedčili sme sa v ňom, že v tejto oblasti majú bratia minoriti mimoriadne kvalitnú formáciu... Modlitbou vešpier a krátkym posedením v kuchyni končíme deň, v ktorom sme prešli 110 kilometrov.

 

Text. Pavol Šeregi, foto: cyklopútnici