Cyklopúť Bratislava – Levoča (2. deň)

Cykloput2_miniOd včerajška slovenskí vodiči zrejme nemajú radi veľké skupiny modrých cyklistov, preto takticky dávame dole spoločné dresy a vytvárame dlhú pestrofarebnú šnúru.

Nové mesto nad Váhom – Žilina

Zocelení nocľahom na tvrdej palubovke telocvične začíname deň spoločne so sestričkami svätou omšou. Po raňajkách nás sestry ako pri štarte F1 vypravujú mávaním vlajok. Patričnú rýchlosť si však prezieravo šetríme na záver dňa, a po chvíli zastavujme v Beckove na prvý desiatok. Pohostinne nás tu vítajú sestry vincentky z priľahlého kláštora

.

Od včerajška slovenskí vodiči zrejme nemajú radi veľké skupiny modrých cyklistov, preto takticky dávame dole spoločné dresy a vytvárame dlhú pestrofarebnú šnúru. Peknou lesnou cestou prichádzame k Skalke pri Trenčíne, najstaršiemu pútnickému miestu na Slovensku. Vchádzame do jaskyne, kde žili pustovníci sv. Svorad a Benedikt, a obdivujeme kostol, ktorý bol do nej vstavaný v neskoršom období. Predierame sa k soche svätého Benedikta. Kto ju pobozká podľa legendy do roka uzavrie zväzok manželský. Túto legendu sa na odporúčanie organizátorov púte podujali overiť viacerí mladiství cyklopútnici. Ak to organizátorom vyjde, môžu sa budúci rok tešiť na naozaj vysokú účasť...

V Pruskom a Púchove nás čakajú ďalšie desiatky, po nich konečne obed. Počas siesty vyrábame z céčok, ktoré sme dostali ku kofole, náhradné reťaze. Popri Váhu prechádzame Považskou Bystricou do Bytče, kde majú najlepšiu zmrzlinu na Považí. Ani sme si nevšimli ako sa nad nami zaťahuje a začína kvapkať. Motivácia dôjsť posledných pätnásť kilometrov do Žiliny suchí bola silná: únava sa pominula a tachometre nestíhali. Dážď nás nedobehol a pred cieľom to vzdal.

Vjazdom do internátu františkánskej školy, dovršujeme 120. kilometer. Po večeri nasleduje malá oslava narodenín brata Janka, a keďže sme konečne v kompletnej zostave, tak aj riadna predstavovačka,: 36 pútnikov z rôznych spoločenstiev Bratislavy a okolia (Orava, ...) pri vešperách zahŕňa do úmyslov svojich modlitieb všetkých dobých ľudí, ktorých po ceste stretli.

Text. Pavol Šeregi, foto: cyklopútnici