Cyklopúť Bratislava – Levoča (3. deň)

Cykloput3_miniRáno začíname omšou v internátnej kaplnke. Pre veľký počet ľudí je rozšírená o obývačku, niektorí šťastlivci sa teda môžu cez kázeň trochu dospať na pohodlnom gauči. Po raňajkách už šliapeme do Tepličky nad Váhom, kde si obzrieme kostol s pozostatkami Žofie Bošňákovej.

Žilina – Okoličné 

Ráno začíname omšou v internátnej kaplnke. Pre veľký počet ľudí je rozšírená o obývačku, niektorí šťastlivci sa teda môžu cez kázeň trochu dospať na pohodlnom gauči. Po raňajkách už šliapeme do Tepličky nad Váhom, kde si obzrieme kostol s pozostatkami Žofie Bošňákovej.

 

Odpájame sa od Váhu a stúpame na Terchovú. Naťahujeme oddychovú pauzu okukávaním terchovského vyrezávaného Betlehema. Počúvať koledy takto v lete je rozhodne príjemnejšie ako myslieť na kopec, ktorý nás čaká za dedinou. Pátrovo „Iďemeeee“ však znie čoraz neodbytnejšie, a tak sa do neho púšťame. 14% stupák si vypýtal 100% výkon. V sedle schladí prehriate motory oblievačkou tím nášho safety car. Dlhým zjazdom cez Zázrivú až do Podbiela sa dostávame na Oravu. V Dolnom Kubíne sa na obed servíruje znamenitý ovčí syr a korbáčiky. Kulinársky zážitok z tradičného jedla sa však vytráca priamo úmerne s narastajúcim stúpaním do iného sedla, ktorým sa prehupneme do ružomberského okresu. Pri vodopáde v Lúčkach už podaktorí neodolateľne pociťujú nutkanie po kúpaní. Myšlienky sa točia okolo vody aj keď si robíme „skratku“ cez obec Potok, ktorá sa lesnou cestou na radosť galuskárov končí priliehavo - v potoku. Po ďalšom stúpaní do onakého sedla, za ktorým nás čaká Liptov, už ale naisto zamierime rovno k Mare. Okúpaní ukrajujeme posledných pár kilometrov, ktoré nám zostávajú do Okoličného. Tu, po dnešku trochu ako za siedmymi horami a siedmymi dolami, nás očakávajú sestry františkánky s materiálnym aj duchovným pokrmom. Po večeri a vešperách ešte strávime trochu času v peknej kláštornej záhrade, podaktorí zostanú pod hviezdnatou oblohou v spacákoch celú noc.

 

Text. Pavol Šeregi, foto: cyklopútnici