Duchovná obnova v Podkriváni

miniKHneď po príchode sme zažili prekvapenie: Krásne nové pastoračné centrum, v ktorom sme mali bývať, bolo už obsadené...

Pod vedením pátra Tomáša Lesňáka sa od 12. do 17. júla 2010 (pondelok – sobota) uskutočnila v Podkriváni nezabudnuteľná duchovná obnova mladých zo spoločenstva Misia Máriina. Inšpirovaní životom svätého Augustína sme sa zamerali na hľadanie Boha a citlivosť pri načúvaní Jeho hlasu.

 

Hneď po príchode sme zažili prekvapenie: Krásne nové pastoračné centrum, v ktorom sme mali bývať, bolo už obsadené, pretože sa niekde stala chyba. Preto sme sa všetci dvadsiati siedmi tlačili v „hoteli“ na fare. Chalani bývali vo farskej knižnici a dievčatá sa rozdelili medzi obývačku a luxusnú izbu s posteľami. Pátrovi Tomášovi zostala farská kancelária.

 

Utorok a streda sa niesli v znamení pátrových prednášok a stíšenia sa. Vo štvrtok sme sa vybrali na výlet. Nešli sme všetci, pretože niektorým bolo v noci zle. Vtedy sme ešte netušili, čo sa práve začalo. Doviezli sme sa do Hriňovej a ďalej sme pokračovali po zelenej značke smerom na Poľanu. Cestou sme sa zastavili u bratov kapucínov, ktorí majú kláštor na Raticovom vrchu. Okrem chladného kostola nám ukázali aj ich domáce zvieratá: kone, somára a býka. Ďalšou zastávkou bol vodopád Bystré. Nakoniec sme šťastne dorazili na Chatu pod Poľanou. Odtiaľ sme pokračovali po červenej značke do Detvy. Tu začalo byť zle ďalším ľuďom. Pred Detvou sa naša družina rozdelila. Páter Tomáš išiel popredu a na vlastné nohy zakúsil, aká je Detva dlhá. Tí rýchlejší z nás stihli autobus do Detvy a potom stopom dorazili do Podkriváňa. Chorých odviezlo auto na stanicu v Detve, potom však tiež zobrali osud do vlastných rúk a vydali sa stopom do Podkriváňa. Pomalší išli kus pešo, potom stihli autobus, na vlakovej stanici sa stretli s pátrom, a slávnostne sa vlakom doviezli do Podkriváňa.

 

V piatok sa rady chorých opäť rozšírili. Už sme tušili, že to má na svedomí nejaký vírus. Napriek tomu sme sa ešte vrátili k duchovným záležitostiam. Páter Tomáš nám rozprával, v čom spočíva Máriina misia. Večer odišiel prvý transport s chorými do Bratislavy. Páter ich zobral autom. Zvyšok poctivo vydržal do soboty, avšak počet zdravých ľudí klesol na tri. Pobalili sme sa, upratali sme a vlakom sme sa vydali v ústrety našim posteliam doma v Bratislave dúfajúc, že tam vyzdravieme.

 

Text: Tomáš Vlček, Foto: Ondrej Lacko