Praha: 103 ročný minorita

bernardinPred niekoľkými dňami, 5. marca, sa náš spolubrat, páter Bernardín, dožil krásneho jubilea. V pražskom kláštore minoritov oslávil svoje 103. narodeniny.

Pred niekoľkými dňami, 5. marca, sa náš spolubrat, páter Bernardín, dožil krásneho jubilea. V pražskom kláštore minoritov oslávil svoje 103. narodeniny. Páter Bernardín oslavoval výročie v kruhu priateľov a spolubratov z českej minoritskej provincie. Keďže je jedným z najstarších obyvateľov Prahy, pogratulovali mu i zástupcovia mestského zastupiteľstva.

.

Reportáž o oslávencovi odvysielala aj lokálna televízia Praha 1

.

{youtube}rgzF_zTFv9M{/youtube}

 

.

Životopis

Páter Bernardín Jozef Mráz sa narodil 5. marca roku 1909 v Levoči. Pre rehoľný život, ako sám spomína, ho nadchol levočský minorita, páter Dominik Novotný. Do noviciátu nastúpil v Spišskom Štvrtku 20. septembra roku 1925 a ukončil ho zložením prvých rehoľných sľubov 21. septembra 1926. Ako šestnásťročný novic na sviatok sv. Terézie Avilskej po rôznych vnútorných zápasoch stratil všetky pochybnosti ohľadom rehoľného života. Spolu s ďalšími troma spolubratmi sa stal brat Bernardín prvým novicom novootvorenému noviciátu v Spišskom Štvrtku. Jeho novicmajstrom bol významný slovenský minorita, páter Ján Alexander Chrappa.

V roku 1926 bol mladý rehoľník poslaný na štúdia do Talianska. Filozofické štúdium, ktoré začal v Osimo, dokončil potom v Assisi. Teológiu absolvoval v medzinárodnom kolégiu v Ríme. Tam sa v roku 1929 stretol aj so sv. Maximiliánom, ktorý práve odchádzal na misie do Japonska.

Dňa 29. mája 1930 zložil v Ríme svoje večné sľuby do rúk generálneho predstaveného pátra Alfonza Orliniho. Sviatosť kňazstva prijal 12. júla 1931 vkladaním rúk kard. Selvagianiho, vikára rímskej diecézy, v bazilike Dvanástich Apoštolov v Ríme. Svoju primičnú sv. omšu slúžil v katakombách sv. Kalixta.

V septembri 1931 bol menovaný za prefekta chlapčenského internátu v Levoči. Túto funkciu zastával až do roku 1937, keď nastúpil do Českého Krumlova na miesto kaplána. Ďalším miestom jeho pôsobenia, od roku 1943 bola Opava. V roku 1945 sa vrátil do Českého Krumlova. Po „barbarskej noci“ bol väznený v Bohosudove a neskôr v Oseku. Po prepustení prišiel do Prahy, kde spolu s bratmi žije a slúži dodnes v kláštore sv. Jakuba.

.

info: lmb a br. jozef