Nobelova cena za medicínu objaviteľom použitia dospelých kmeňových buniek
- Podrobnosti
- Uverejnené: 11. október 2012
- Prečítané: 2763x
V Štokholme bola dnes udelená Nobelova cena za fyziológiu a medicínu 2012. Prestížneho uznania sa dostalo dvom vedcom, Britovi Johnovi Gurdonovi a Japoncovi Shinjovi Jamanakaovi za objav, že dospelé kmeňové bunky možno preprogramovať...
V Štokholme bola dnes udelená Nobelova cena za fyziológiu a medicínu 2012. Prestížneho uznania sa dostalo dvom vedcom, Britovi Johnovi Gurdonovi a Japoncovi Shinjovi Jamanakaovi za objav, že dospelé kmeňové bunky možno preprogramovať, aby sa stali pluripotentnými ako embryonálne, teda schopnými premeniť sa v
akékoľvek ľudské tkanivo. Tohtoročné udelenie ceny, ako nikdy doteraz, vrhá trochu svetla na rozdelenie, ktoré roky existuje vo svete lekárskeho a vedeckého výskumu v oblasti kmeňových buniek. Na jednej strane je ten, ktorý sa zameriava výhradne na embryonálne bunky, na použitie ktorých je nevyhnutné, aby vzali život z embrya samého, a na ten ktorý sa na rozdiel od toho sústredil na dospelé kmeňové bunky, mimochodom podľa výsledkov ďaleko účinnejší.
Pre komplexnejšiu účinnosť v boji proti zlu je potrebné ešte určite niekoľko rokov experimentovania. Ale už doterajšie výsledky používania dospelých buniek sú dôležité, ako uvádza prof. Domenico Di Virgilio, prezident Asociácie talianskych katolíckych lekárov:
„Veda dokázala, že tieto bunky môžu byť naprogramované a môžu byť použité na liečbu mnohých degeneratívnych ochorení, neurologických porúch – ako napríklad Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba –, nádorov a lymfómov, mnohých chorôb, ktorých liečba mala kedysi úspech 1-2 alebo 3%. Dnes sa dostávame k 75-80%. To je teda objav, ktorý bude iste prinášať ovocie. Už teraz je možné pomocou dospelých kmeňových buniek liečiť práve choroby, proti ktorým sme, až do teraz, nemali žiadne prostriedky, metódy.“
Zdroj: RV –jk-