Editoriál hovorcu Svätej stolice

Riaditeľ Vatikánskeho rozhlasu P. Federico Lombardi vo svojom najnovšom editoriáli pre Vatikánske televízne centrum reaguje na súčasnú situáciu rodiny vo svete v súvislosti s niektorými legislatívnymi zmenami.

Riaditeľ Vatikánskeho rozhlasu P. Federico Lombardi vo svojom najnovšom editoriáli pre Vatikánske televízne centrum reaguje na súčasnú situáciu rodiny vo svete v súvislosti s niektorými legislatívnymi zmenami. Editoriál prinášame v plnom znení.

 

 V posledných dňoch sa udiali tri znepokojujúce udalosti, ktoré sa týkajú legislatívy upravujúcej manželstvo. V Španielsku zamietol Ústavný súd odvolanie kritizujúce súčasný zákon, ktorý vylučuje akúkoľvek zmienku o rozdiele medzi mužom a ženou a hovorí jednoducho o manželovi A a B (alebo manželke A a B) a teda takto to aj ostane.

 

 Vo Francúzsku vláda predstavila návrh zákona o predefinovaní manželstva, aby tak zahŕňal aj manželstvo osôb rovnakých pohlaví. V niektorých štátoch USA sa súčasne s prezidentskými voľbami konalo referendum, ktoré malo po prvýkrát priaznivý výsledok v prospech manželstva homosexuálov. Je teda zrejmé, že v západných krajinách je rozšírená tendencia zmeniť tradičný pohľad na manželstvo medzi mužom a ženou alebo skôr snaha upustiť od neho, zrušiť jeho osobitné právne uznanie vzhľadom k iným formám zväzkov.

 

 Nie je to nič nové. To sme už pochopili. Napriek tomu nás táto skutočnosť neprestáva udivovať. Preto si musíme položiť otázku, či to skutočne korešponduje s pocitmi ľudí a prečo chýba logika v prezieravej vízii spoločného dobra. Nehovorí to iba Katolícka cirkev: správne to zdôraznil napríklad Veľký rabín Francúzska v jednom dokumente. Nejde o otázku predísť nespravodlivej diskriminácii homosexuálov, pretože to sa dá a môže zabezpečiť inými spôsobmi. Ide o pripustenie toho, že ženích a nevesta budú verejne uznaní ako takí, a že deti, ktoré prídu na svet, budú vedieť a môcť povedať, že majú otca a matku. Stručne povedané, uchovávať predstavu osoby a ľudských vzťahov, v ktorej by verejné uznanie monogamného manželstva medzi mužom a ženou bolo úspechom civilizácie. Ak nie, prečo neuvažovať aj nad polygamiou zvolenou slobodne, a prirodzene, aj nad nediskriminovaním polyandrie? Nech sa neočakáva, že Cirkev prestane predkladať návrhy, aby spoločnosť uznala osobitné miesto manželstva medzi mužom a ženou.