Pápež požehnal rodiny odchádzajúce na misie ad gentes
- Podrobnosti
- Uverejnené: 02. február 2014
- Prečítané: 3142x
So slávnostným požehnaním a osobitnou modlitbou dnes pápež František vyslal do sveta 414 rodín na misie ad gentes. Urobil tak počas audiencie so zástupcami Neokatechumenátnej cesty z celého sveta, ktorých sa v Aule Pavla VI. vo Vatikáne zišlo do desaťtisíc. K doterajšiemu počtu pribudlo 174 rodín, ktoré začnú pôsobiť na 40 nových misiách. Väčšina rodín pochádza z Európy, prevažne zo Španielska a Talianska.
Hoci sa už Svätý Otec v minulosti stretol s iniciátormi neokatechumenátu Kikom Argüellom, Carmen Hernándezovou a pátrom Mariom Pezzim, s evanjelizačnými skupinami sa dnes stretol po prvýkrát. Na audiencii sa tiež zišla stovka seminaristov misijného medzinárodného seminára Redemptoris Mater z celého sveta, kňazi z týchto seminárov pôsobiaci v Európe, ako aj katechéti.
Pápež František sa dnes napoludnie poďakoval misionárom, členom Neokatechumenátnej cesty, za „radosť ich viery a nadšenie pre kresťanské svedectvo“. Jeho osobitný pozdrav patril deťom misijných rodín, ktorých bolo v aule cez deväťsto. „Cirkev je vďačná za vašu štedrosť, ďakujem vám za všetko, čo robíte v Cirkvi a vo svete,“ povedal pápež prítomným a následne im adresoval niekoľko užitočných rád:
„Práve v mene Cirkvi, našej Matky – našej Svätej Matky hierarchickej Cirkvi, ako to rád hovoril sv. Ignác z Loyoly –, v mene Cirkvi by som vám chcel ponúknuť niekoľko jednoduchých odporúčaní. Prvým je maximálna starostlivosť o budovanie a udržiavanie spoločenstva v rámci jednotlivých cirkví, do ktorých sa vydáte pracovať. Cesta má svoju vlastnú charizmu, vlastnú dynamiku, je to dar, ktorý má ako všetky dary Ducha Svätého hlboký cirkevný rozmer; čo znamená načúvať životu cirkví, do ktorých vás vaši zodpovední posielajú, aby ste rozvíjali ich potenciál, ak to bude potrebné znášali slabosti, a spoločne ako jedno stádo kráčali pod vedením pastierov miestnych cirkví. Spoločenstvo je zásadne dôležité: neraz môže byť lepšie vzdať sa detailného praktizovania všetkého, čo by si váš formačný program vyžadoval, aby sa tak zabezpečila jednota medzi bratmi, ktorí tvoria jediné cirkevné spoločenstvo, súčasťou ktorého sa musíte neustále cítiť.
Ďalšie odporúčanie: kdekoľvek pôjdete, pomôže vám myslieť na to, že Duch Boží prichádza vždy skôr ako my. Toto je dôležité. Pán nás vždy predchádza! Premýšľajte nad Filipom, keď ho Pán poslal na cestu a na voze našiel sedieť správcu pokladov, Duch Svätý prišiel ako prvý. Čítal proroka Izaiáša, a hoci tomu nerozumel, jeho srdce horelo. A tak pri Filipovom príchode je pripravený na katechézu a krst. Duch Svätý nás vždy predchádza. Boh je vždy pred nami. Aj na odľahlých miestach, aj v
najodlišnejších kultúrach, Boh všade zasieva semiačka svojho Slova. Z toho vyplýva potreba osobitnej pozornosti kultúrnemu kontextu, v ktorom sa chystáte pracovať: často ide o prostredie veľmi odlišné od toho, z ktorého ste prišli. Mnohí z vás vynaložia úsilie, aby sa naučili miestny jazyk, niekedy ťažký, a táto snaha je chvályhodná. Oveľa dôležitejšie bude vaše odhodlanie «učiť sa» - ako to povedal Kiko – kultúram, ktoré stretnete, vediac rozpoznať potrebu evanjelia, ktorá je prítomná všade, ale tiež to dielo, ktoré Duch Svätý vykonal v živote a v dejinách každého národa.
Nakoniec vás žiadam, aby ste sa s láskou starali jedni o druhých, osobitným spôsobom o najzraniteľnejších. Neokatechumenátna cesta, ako cesta objavovania vlastného krstu, je náročnou cestou, na ktorej môže brat alebo sestra nachádzať mnohé nečakané ťažkosti. V takýchto prípadoch jecvičenie sa v trpezlivosti a milosrdenstve zo strany komunity znakom zrelosti vo viere. Sloboda jednotlivca nemá byť vystavovaná nátlaku, a je treba rešpektovať aj prípadnú voľbu tých, ktorí sa rozhodnú hľadať iné formy kresťanského života mimo Cesty, ktoré mu pomôžu rásť v odpovedi na Pánovo volanie.“
Svätý Otec rodiny povzbudil, aby všade, osobitne na odkresťančených miestach, či v existenčných perifériách, prinášali evanjelium Ježiša Krista. „Evanjelizujte s láskou, prinášajte všetkým Božiu lásku. Povedzte všetkým, ktorých na ceste stretnete, o svojom poslaní, že Boh miluje človeka takého, aký je, aj s
jeho obmedzeniami, jeho chybami, aj s jeho hriechmi. Práve preto poslal svojho Syna, aby naše hriechy vzal na seba. Buďte poslami a svedkami Otcovho nekonečného milosrdenstva,“ dodal pápež František.
Misie ad gentes, či tiež misie k pohanom, sa zameriavajú na evanjelizáciu na miestach, kde evanjelium nie je prítomné a kde ide vôbec o prvotnú evanjelizáciu. Každú misijnú jednotku tvoria štyri rodiny, jeden kňaz a jeho spoločník, ktorý ho sprevádza, či už laik alebo seminarista, ďalej staršia pomocná rehoľná sestra a tri mladé, ktoré bez ohľadu na sľuby spolupracujú na misii. Misie ad gentes vychádzajú z apoštolského modelu prvotnej Cirkvi a rozvíjajú sa v
domoch medzi nepokrstenými. Spoločne vytvárajú kresťanskú komunitu, ktorá medzi pohanmi vykazuje znamenia viery: lásku a dokonalú jednotu.
Neokatechumenátna cesta pôsobí v 124 národoch na piatich kontinentoch prostredníctvom približne 20-tisíc komunít prítomných vo viac ako 6-tisíc farnostiach. V súčasnosti ju tvorí 100 misijných seminárov Redemptoris Mater s 2300 seminaristami, ktorí sa pripravujú na kňazstvo. Z týchto seminárov doteraz spolu vyšlo už 1880 vysvätených diecéznych kňazov.
zdroj: -rv-