Francúzsko: Sloboda tlače spochybnená Európskou komisiou

medium_sarkozy_1Francúzsko v hodnotení medzinárodných organizácií a Európskej komisie dosiahlo nelichotivý výsledok v oblasti masmediálnej slobody prejavu. 

Nicolas_Sarkozy_01Poľské noviny Nasz dziennik vo svojom víkendovom vydaní referujú o výsledku výročnej správy ohľadom slobody tlače, ktorú pripravila organizácia Reportéri bez hraníc. Francúzsko je v správe umiestnené na 38. mieste v rebríčku 178 krajín.

 

Podľa informácií denníka aj skupina expertov Európskej komisie poukázala na existenciu tlaku na francúzskych novinárov, ktorí sa zaoberajú vecami dotýkajúcimi sa činnosti francúzskej vlády. Ich kritike podlieha menovanie riaditeľa verejnoprávnej televízie – France Télévision – prezidentom republiky. Toto právo si vybojoval prezident Nicolas Sarkozy v roku 2008. Prezident presadil mienku, že hlavným akcionárom tejto televízie je štát, preto mu patrí právo menovať i jej riaditeľa. Podľa Bruselu táto argumentácia neobstojí. Európska komisia tvrdí, že vo Francúzsku existuje evidentná koncentrácia moci v rukách jedného človeka, čo nie je dobrým príkladom pre Európu.

„Samozrejme, že masovokomunikačné prostriedky sú veľmi ohraničené“ komentuje politológ Reynard Secher. Politická lojálnosť je podľa neho v takýchto prípadoch nepísaným, no záväzným zákonom. Je príčinou autocenzúry v tom zmysle, že novinári si nemôžu dovoliť spochybňovať „svätú“ zásadu laickosti štátu či kritizovať potraty, ktoré boli vo Francúzsku uznané za základné právo ženy. Novinári, ktorí sa odvážia vystupovať proti spomínaným zásadám sú označovaní za „katolíckych fundamentalistov“ a „fanatikov“, zdôrazňuje  Secher. Politológ podotýka, že problém sa dotýka všetkých médií počnúc pravicovým „La Figaro“ až po komunistycké „L´Humanité“. Poukazuje tiež na skutočnosť, že so zmenou politickej moci dochádza vo francúzsku aj k zmene vedenia jednotlivých médií.   

 

brj./snímka: internet