USA: Cenzúra pastierského listu

Washington, 10. februára (RV CZ) – „Porušenie práva na slobodu slova a vyznania, ktoré zaručuje prvý článok ústavy,“ týmito slovami reagoval vojenský ordinár Spojených štátov amerických arcibiskup Timothy Broglio na zákaz čítania svojho pastierskeho listu, ktorý sa týkal problematiky potratov a slobody svedomia v amerických kasárňach.

Mons. Broglio poslal svoj list 26. januára všetkým katolíckym vojenským kaplánom a písal v ňom o kontroverznom rozhodnutí Obamovej vlády. To zaväzuje všetky zdravotnícke zariadenia, vrátane katolíckych, aby poskytovali antikoncepciu a abortívne prostriedky a nariaďuje zamestnávateľom, katolícke nevynímajúc, aby povinne prispievali na antikoncepciu, sterilizáciu či potraty v rámci zdravotného poistenia. Americký episkopát považuje Obamovu reformu za zásadné porušenie slobody svedomia.

List vojenského ordinára poukazuje na nutnosť ochrany života a rešpektovanie vlastného náboženského presvedčenia. Ako povedal Mons. Broglio agentúre CNS (Catholic News Service), čítanie zakázal úrad pre koordináciu kaplánov americkej armády. Riaditeľ úradu armády v rámci amerického ministerstva obrany John McHugh po stretnutí s arcibiskupom Brogliom pripustil, že sa jednalo o chybu. Požiadal však katolíckeho vojenského ordinára, aby zmiernil kritické slová svojho listu, ktorá by mohla vyvolať nedorozumenia. Mons. Broglio totiž napísal, aby katolíci nerešpektovali Obamov nespravodlivý zákon.

V Spojených štátoch amerických vzrastá opozícia voči rozhodnutiu Obamovej vlády, podľa ktorého musia všetky lekárske náboženské inštitúcie zahrnúť do svojich sanitárnych programov aj potratové a antikoncepčné produkty. Konferencia biskupov USA spolu so stovkami nemocníc a katolíckych organizácií žiada, aby bola v krajine dodržaná sloboda náboženského vyznania a svedomia, a to aj v rámci spomínanej zdravotnej reformy.

Predsedníčka Katolíckej zdravotnej asociácie, rehoľná sestra Carol Keehanová tvrdí, že federálna vláda v krajine takýmto spôsobom prvýkrát núti Cirkev k niečomu, čomu dlhý čas oponuje: „Už viac ako dve storočia pôsobia katolícke nemocnice, katolícke školy a univerzity na americkej pôde a stále sme považovaní za cirkevných správcov. Skutočnosť, že federálna vláda náhle zmenila definíciu ´náboženského zamestnávateľa´ potenciálne otvára cestu k viacerým zásahom v súvislosti s našim morálnym presvedčením. Od čias nášho prvého prezidenta Thomasa Jeffersona, až k dnešnému prezidentovi Obamovi, sme si boli vždy istí rešpektovaním našej slobody svedomia.“