Bratislava

Cyklopúť 2014

Cyklopúť BRATISLAVA-LEVOČA- ŠAŠTÍN-BRATISLAVA

cyklo mapa

Ôsma cyklopúť sa uskutočnila od 2. júla do 10. júla 2014. Prvýkrát bez sprievodného vozidla. Všetku batožinu si vezieme sami. Je nás štrnásť a putujeme do Levoče a potom do Šaštína.

1. deň: Bratislava -> Nitra (97 km, 1 defekt, 0 pádov)

V Nitre nás privítala sestra Samuela, ktorá sa nedávno vrátila z Vatikánu. V Dome sv. Marty obsluhovala pápeža Františka (viac sa dozviete z Katolíckych novín číslo 27, strana 13). Spali sme v kňazskom seminári.

2. deň: Nitra -> Banská Bystrica (130 km, 1 defekt, 0 pádov)

Ráno sme sa zúčastnili na svätej omši v katedrále. Počas putovania sme sa zastavili v Hronskom Beňadiku. Najskôr v pekárni, potom v starom benediktínskom kláštore. Naše oči najviac tešil pohľad na tabule s nápisom Banská Bystrica: najskôr so zeleným podkladom, potom s modrým a nakoniec s bielym. Prespali sme v Diecéznom centre Jána Pavla II.

3. deň: Banská Bystrica -> Važec (92 km, 0 defektov, 0 pádov, Čertovica)

Ráno sme mali svätú omšu v kaplnke rádia Lumen. Nasledovala prehliadka rádia a rozhovor. Keď sme konečne vyšli na Čertovicu, urobili sme si dlhú prestávku. Potom nasledoval dlhý zjazd a zopár "výjazdov". V Diecéznom centre pre mládež vo Važci sa s nami mladí animátori z Trnavy podelili o večeru. Ďakujeme!

4. deň: Važec -> Levoča (51 km, 1 defekt, 0 pádov)

Krásna jazda s krásnym výhľadom. Vysoké Tatry po strane prednej brzdy a Nízke Tatry po strane zadnej brzdy. Zastavili sme sa v Spišskom Štvrtku, kde nás privítal brat Michal. V Levoči nás privítala vojenská dychovka a pozdraviť nás prišíel aj otec biskup Rábek. Po obede sme z bicyklov zložili batožinu a takto odľahčení sme pokračovali vo výstupe na Mariánsku horu.

5. deň: Levoča

Doobeda sme boli na slávnostnej svätej omši, ktorú slúžil kardinál Jozef Tomko. Poobede sme sa prešli po meste a pomodlili sme sa ruženec. Zajtra vyrážame na cestu do Šaštína.

Tu sú fotky z prvej etapy (Bratislava - Levoča)

6. deň: Levoča -> Okoličné (103 km, 0 defektov, 1 pád)
Pri odchode z Levoče sa brat Tomáš M. zrazil s prenosným dopravným značením. Utrpel ľahké zranenia, ktoré mu nezabránili pokračovať v ceste. Avšak 2 paradajky v jeho vaku bolo treba na mieste zjesť. Krátko na to sme v Dravcoch stretli pátra Witolda, ktorý nás pozval do miestneho kostola na adoráciu. Potom sme pokračovali k Vysokým Tatrám a vyšplhali sme sa až na Štrbské pleso. Spali sme u školských sestier v Okoličnom, ktoré nás privítali bohatou večerou. Počas nej sme oslávili aj 24. výročie manželstva nášho spolupútnika Janka.

7. deň: Okoličné -> Púchov (152 km, 0 defektov, 0 pádov)
Takmer celý deň sme sa snažili uniknúť dažďovým kvapkám. Vždy, keď sa nám to podarilo, sme si urobili prestávku, počas ktorej nás znova dobehli. Vtedy sme vyrazili ďalej, akoby nám akurát dážď chýbal k spokojnej jazde. Posledných 50 kilometrov sme si ho užili až-až. Túto noc sme spali v cirkevnej škole sv. Margity a osprchovať sme sa boli v neďalekom športovom centre.

8. deň: Púchov -> Šaštín (135 km, 2 defekty, 0 pádov)
Pokračovali sme v ceste pozdĺž Váhu. Zastavili sme sa u Sestier Františkánok Premenenia Pána, u ktorých sme mali svätú omšu a obednú prestávku. Opäť sa ku nám pripojil Peter (opustil nás v Banskej Bystrici), ktorý na striedačku jazdil na aute a na bicykli. Počas prechodu na Záhorie sme sa zapotili v kopcoch. Minimálne na jednom bolo 17 % stúpanie (ostatné neboli označené, pretože boli na vedľajšej ceste). V Šaštíne nás privítali Dávid, Dominika a Žofia, ktorí nás budú sprevádzať na poslednej etape.

9. deň: Šaštín -> Bratislava (70 km, 0 defektov, 0 pádov)
Deň sme začali svätou omšou v bazilike. Po raňajkách sme zamierili do Bratislavy. Dorazili sme okolo 14:30. Nečakala nás vojenská dychovka ako v Levoči, ale naši blízki – ľudia, ktorých máme radi. V kostole sme poďakovali Pánu Ježišovi za celú cyklopúť a rozišli sme sa domov.

A tu sú fotky z druhej etapy (Levoča - Šaštín - Bratislava)

V roku 2015 plánujeme putovať do Taizé vo Francúzsku (za predpokladu, že sa prihlási dostatočný počet pútnikov).

Text: Brat Tomáš M.

Foto: Páter Lucián.