Bratislava

Bratislava: Výlet bratov do kláštora v Heiligenkreuz

mini_hailigenNa veľkonočný utorok sa bratia juniori vybrali na výlet do neďalekého cistercitského kláštora v Heiligenkreuz v Rakúsku. Je to malá obec nedaľeko Viedne...

Na veľkonočný utorok sa bratia juniori vybrali na výlet do neďalekého cistercitského kláštora v Heiligenkreuz v Rakúsku.

 

Heiligenkreuz je malá obec neďaleko Viedne. Cisterciti tam prišli už v roku 1133. Dodnes tam žijú mnísi, ktorých život je poznačený predovšetkým modlitbou a prácou. Pri ich opátstve sa nachádza teologický inštitút - Collegium Leopoldinum, ktorý svojou návševou poctil v roku 2007 pápež Benedikt XVI. Rád Cistercitov založil opát Róbert v 10. storočí. O rozvoj rádu sa zaslúžil najmä sv. Bernard z Clairvaux.


Tamojší bratia nás veľmi milo prijali, mali sme dokonca možnosť zúčastniť sa s nimi na ich chórovej modlitbe, ktorá bola celá spievaná v latinskom jazyku. Po modlitbe nás pozvali na obed, do špeciálnej jedálne určenej pre hostí. Pohostinstvo charakteristické pre ich spiritualitu.


Cestou domov sme sa zastavili vo františkánskom kláštore v Achau, kde nás upútala netradičná krížová cesta. (Pozri foto)

text: br. Pavol
Foto: bratia