Bratislava

Bratislava: Výlet do Viedne

viedenV sobotu 7. januára juniorská komunita minoritov z Bratislavy navštívila svojich bratov vo Viedni. Tamojší bratia nás dôkladne zoznámili s históriou i súčasnosťou minoritov v hlavnom meste Rakúska.

V sobotu 7. januára juniorská komunita minoritov z Bratislavy navštívila svojich bratov vo Viedni. Vo Viedni máme k Bratislave geograficky najbližší minoritský kláštor. Naši hostitelia nás dôkladne zoznámili s históriou i súčasnosťou minoritov v hlavnom meste Rakúska.

Minoriti vo Viedni spravujú dnes dva kostoly. Stredoveký minoritský kostol v centre mesta im cisár Jozef II. odobral. Dnes v ňom však bratia znova slúžia sv. omše rakúskym i talianským veriacim. Kedysi bol dôležitým miestom kultu svätého kríža. Tento kult sa začal v stredoveku, keď bratia z Dunaja vylovili veľkú ikonu kríža, ktorú zavesili vo svojom kostole. Vzácny kríž v neľahkých časoch podľahol ohňu, no zachovali sa jeho fotografie, vďaka ktorým vieme, ako vyzeral.

Po odobratí kláštora Jozefom II. dostali bratia starú budovu a kostol po reholi trinitárov v inej časti mesta, dnes je to na Alser Strasse. Toto miesto sa stalo dôležitým centrom kultu sv. Antona, ktorého obraz si minoriti vzali zo starého kláštora na nové pôsobisko a s veľkou úctou ho opatrujú dodnes.

Kláštor vlastní niekoľko veľkých historických knižníc, v ktorých nájdeme množstvo literárnych skvostov. Okrem vzácnych archívnych listín pochádzajúcich už z 13. storočia, opatruje aj originál posmrtnej masky L. van Beethovena a jeho husľový slák, vrátane množstva notových rukopisov. Beethoven mal k tomuto kláštoru pozitívny vzťah. Hrával na tunajšom organe a po smrti sa v tomto kostole konalo i slávnostné Requiem za jeho dušu. Aj Franz Schubert navštevoval náš kostol rád a keď bratia dali uliať nové zvony, napísal k príležitosti ich posviacky slávnostný hymnus.

V súčasnosti pôsobí vo Viedni 5 minoritov. Tvoria viacnárodnú komunitu. V Rakúsku boli minoriti kedysi nemalou provinciou. Dnes je ich už málo. V najbližšom čase sa plánuje zlúčenie rakúskej a švajčiarskej delegatúry, vďaka čomu by mala vzniknúť ich spoločná kustódia. Viedenským bratom sme vďační za milé prijatie a prajeme im veľa Božieho požehnania v neľahkej práci na Pánovej vinici.

 

Info: br. jozef