Albánsko

Fier [AL]: Slávnosť Patrónky Albánska

fier_mini48Ako každý človek aj každý národ na svete má svojho patróna či patrónku v nebi, teda svätých, ktorí orodujú a prihovárajú sa za nás každý deň. Albánsko nie je výnimkou v tomto smere, aj keď nie všetci Albánci o tom vedia, pretože katolíkov je tu málo ...

Ako každý človek aj každý národ na svete má svojho patróna či patrónku v nebi, teda svätých, ktorí orodujú a prihovárajú sa za nás každý deň. Albánsko nie je výnimkou v tomto smere, aj keď nie všetci Albánci o tom vedia, pretože katolíkov je tu málo a aj ich tradícia bola viac-krát prerušená v priebehu storočí. A preto, v pondelok, 26. apríla 2010, pri oslave patrónky Albánska – Matky Dobrej rady, sme sa v našej albánskej misii vo Fier modlili nielen za nás, ale za celý albánsky národ, ktorý stále zápasí s mnohými problémami, aj v oblasti viery.

Matku Dobrej rady ohlásili patrónkou Albánska už v roku 1895 albánski biskupi zhromaždení na treťom albánskom synode v meste Shkodra (Skadar). Tento akt, zasvätenia Albánska Matke Dobrej rady obnovil pred 18 rokmi (26. apríla 1992) aj apoštolský nuncius Mons. Ivan Dias, dnes prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov v Ríme.

Hlavné pútnicke miesto a milostivý obraz Patrónky Albánska sa nachádza na severe krajiny v meste Shkodra, ktorá bola a je stále považovaná za srdce katolicizmu Albánska. S týmto obrazom sa viaže aj zaujímavá legenda alebo tradícia, podľa ktorej v 15. storočí, keď Turci napadli, ruinovali a vypaľovali kláštory a chrámy v Albánsku, milostivý obraz Matky Dobrej rady bol anjelmi prenesený – aby ho uchrániť pred znesvätením - cez more do Talianska, do mesta Genazzano (50 km južne od Ríma). A preto originál obrazu dodnes sa nachádza práve v Taliansku a v Albánsku je len jeho kópia. Matka Tereza, albánska svätica, kedysi pri návšteve tohto pútnického miesta v Taliansku napísala do kroniky tieto slová: „Maria, Matka Ježišova, vráť sa domov do Albánska. My ťa milujeme. Potrebujeme ťa. Ty si naša Matka. Vráť sa do Albánska Modlime sa!

Nech Matka Dobrej rady oroduje a vyprosuje silu a potrebné milosti pre všetkých Albáncov, aj za tých ktorí pôsobia medzi nimi.

Text: Fr. Jaroslav