Albánsko

Albánsko: Výlety na juh

Počas troch dní, od utorka – 14. júla, sme zorganizovali výlety pre deti a mladých z chudobných katolíckych rodín. Počas troch dní, od utorka – 14. júla, sme zorganizovali výlety pre deti a mladých z chudobných katolíckych rodín.

Na výletoch sa zúčastnilo približne 50 detí z našej farnosti vo Fier. Prvým miestom, ktoré sme navštívili bolo prístavné mesto Vlora. V ňom sme si prezreli katolícky kostol, ktorý bol počas druhej svetovej vojny centrom rozsiahlej minoritskej misie v Južnom Albánsku.

Potom sme zamierili na ostrov Zvrnec, ktorý bol monastierom pravoslávnych mníchov až do roku 1968, kedy sa začalo tvrdé prenasledovanie všetkých náboženstiev v Albánsku. Na ostrove sú zachované dva chrámy a v novšom je i ikona sv. Františka z Assisi.

Obedňajšiu siestu sme mali u sestričiek z Indie, ktoré majú rehoľný dom blízko pláže Orikum. Vždy nás po obede ponúkli dobrou dyňou („vodným melónom“). Po zahratí volejbalu a hrách na ihrisku, sme sa vybrali k poslednému cieľu cesty – na pláž Orikum.

Niektoré deti nemali možnosť sa vybrať z rodičmi na pláž, tak to bolo pre ne veľkým zážitkom. Okrem plávania sme sa zahrali i s loptou, či s kolesom alebo člnom. V tejto časti sa začína Iónske more a dalo to pocítiť i svojou slanosťou ale i krásou.

Deti a mládež sa vracali domov unavené po celom dni, ale myslíme, že plné radosti zo spoločného prežitia voľného času.

Text: br. Jaro, br. Tibor