Albánsko

Silvester 2009 vo Fieri [AL]

mini_fier_sylvPosledný deň roka a očakávanie na Nový Rok je pre Albáncov snáď ten najdôležitejší sviatok alebo aspoň ním určite kedysi bol a to ich taktiež všetkých spájalo, zvlášť počas ťažkého komunistického obdobia. Z tohto dôvodu, keď sme sa pripravovali na požehnanie starého a privítanie Nového Roka...

Posledný deň roka a očakávanie na Nový Rok je pre Albáncov snáď ten najdôležitejší sviatok alebo aspoň ním určite kedysi bol a to ich taktiež všetkých spájalo, zvlášť počas ťažkého komunistického obdobia. Z tohto dôvodu, keď sme sa pripravovali na požehnanie starého a privítanie Nového Roka v našej albánskej farnosti, mali sme len jednu otázku či veriaci prídu – keďže vieme ako to u nich býva. Ukázal sa však pravý opak: prišlo ich viac než sme očakávali, nestačili teda ani autobus a mikrobusy, ktoré sme vopred objednali pre veriacich z dedín, keďže máme iba jeden kostol v našej farnosti (v meste Fier).

Pri slávení sv. omše sme si pospomínali na celý uplynulý rok 2009, k tomu nám pomohla aj nevšedná kázeň spojená s krátkou filmovou prezentáciou, ktorú veriaci nečakane odmenili aj potleskom. Po ďakovnej sv. omši sme na krátko ešte raz poďakovali, ale tiež aj odprosili Ježiša v Eucharistii za naše nedostatky a pomodlili slávnostné ‘Te Deum‘.

Po zakončení duchovnej časti nasledovala zábava. Spolu s bratmi jozefínmi sme pripravili pre veriacich „tombolu“ (na taliansky spôsob) a tiež „karaoke“ – súťaž piesní. Aj keď mnohí z nich hrali „tombolu“ po prvýkrát a bol v tom trošku chaos, napriek tomu bolo vidieť i cítiť radosť a spokojnosť, a to nielen z výhier, ktoré si niektorí vybojovali. Chceli by sme poďakovať aj touto cestou všetkým naším dobrodincom, ktorí nás podporujú a v poslednom čase nám poslali rôzne dary, ktoré sme mohli využiť práve pri tejto akcii. Všetkým prajem Požehný a Milostiplný Nový Rok a vytrvalosť v dobrom na každý deň.

Text/Foto: bratia z Albánska