Albánsko

Fier [AL]: Tábor o hudbe

al_tohudbe_miniPočas štyroch dní, od 10. do 13. augusta, sa poprvýkrát uskutočnil tábor pre deti a mládež so zameraním na rozvoj speváckych a hudobných talentov.

Počas štyroch dní, od 10. do 13. augusta, sa poprvýkrát uskutočnil tábor pre deti a mládež so zameraním na rozvoj speváckych a hudobných talentov.

Tábora sa zúčastnili deti z našej farnosti, ktoré boli vybraté z viacerých záujemcov, pretože záujem bol veľký, ale vzhľadom na kvalitu osobného prístupu sme museli ohraničiť počet na stredne veľkú skupinku.

Kvôli učeniu spevu sme pozvali zo Slovenska pána Tomáša Šaturu a jeho syna Tomáša, ktorí radi prišli ako misijní dobrovoľníci. Pred zažatím tábora venovali veľa času príprave piesní a materiálov s pátrom Jaroslavom.

 

Hlavný čas doobeda bol rozdelený na tri časti. V prvej sa deti a mládež učili spievať albánske náboženské piesne. Nácvik hry na klavíry viedol pán Tomáš v druhej časti. Popritom sa páter Jaroslav venoval učeniu hry na gitarách, ktoré sme mali zapožičané z  centra Murialdo. Viaceré deti to veľmi nadchlo a prejavili túžbu sa v hre na gitare zlepšovať, takže časom by sme v budúcnosti chceli kúpiť niekoľko jednoduchých gitár.

Počas tejto časti sa br. Željko Klarić a Tomáš venovali rozvoju zmyslu pre rytmus, skušajúc to s deťmi na rôznych bicích nástrojoch, perkusiách ...na triangli a tým podobným hudobným nástrojom.

Tretia časť bola zameraná už na liturgické spevy ako Kyrie Eleison, Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} žalmy ... Naučené žalmy decká potom odspievali na sobáši i nedeľných sv. omšiach.

 

Čas poobede bol zameraný na oddych a spoločnú zábavu. Dva razy sme si spravili diskotéku, zahrali sme si hru „hutututu“, petang, futbal, volejbal ... Jedno popoludnie sme v rámci výmeny skúseností s hudbou a spevom uskutočnili stretnutie s mládežníckym  zborom v Uznovej, ktorý funguje už niekoľko rokov vo svojej farnosti. Odmenou po tvrdých dňoch bol výlet na pláž vo Vlore počas posledného dňa tábora.

 

Ďakujeme obom Tomášom za veľkú pomoc pri organizovaní tábora a spolu s deťmi i mládežou sa tešíme na ďalšie tábory v tomto štýle.

 

Text: br. Tibor, Foto: br. Željko Klarić

Zobraziť celú fotogalériu /33 fotiek/ ...