Albánsko

Stretnutie kandidátov do OFS na severe Albánska

Albansko_miniV sobotu 25.júna 2011, kandidáti do Tretieho Rádu sv. Františka (OFS), spolu s bratmi minoritmi z našej misie vo Fier, navštivili sestry klarisky na severe Albánska v meste Skadar. Cieľom posledného stretnutia budúcich členov OFS bolo poznať aj druhý františkánsky rád...

V sobotu 25.júna 2011, kandidáti do Tretieho Rádu sv. Františka (OFS), spolu s bratmi minoritmi z našej misie vo Fier, navštivili sestry klarisky na severe Albánska v meste Skadar. Cieľom posledného stretnutia budúcich členov OFS pred prázdninami bolo sa oboznámiť a poznať aj druhý františkánsky rád - klarisky. Sestry klarisky pôsobia v Albánsku v meste Skadar a to len od roku 2004. Momentálne je ich osem, 5 sestier z Albánska a 3 z Talianska. Aj keď talianske sestry sú zodpovedné ešte za formáciu, avšak predstavenou monasteru je už jedna z albánskych sestier, ktorá prešla formáciou na juhu Talianska v meste Lecce. Po ovocnej a obohacujúcej návšteve u sestier, ktoré boli ochotné odpovedať na rôzne otázky o ich spôsobe života, sa naši kandidáti terciári rozhodli navštíviť aj pútnicke mesto Patrónky Albánska – Panny Márie Matky Dobrej rady. Na tomto mieste sa zúčastnili aj sv. omše, počas ktorej si vyprosovali pre seba a pre ďalších simpatizantov sv. Františka hojnosť božích milosti a vytrvalosť na novej ceste.

Po duchovnom predpoludní si naši bratia a sestry dopriali aj čas na kultúrne obohatenie návštevou známeho skadarského hradu, ktorý svojou historiou a legendami siaha do čias, keď ešte celé Albánsko bolo kresťanským štátom a vyznávalo iba jednu vieru. Napokon naši kandidáti mali možnosť navštíviť a poznať aj iných členov veľkej františkánskej rodiny, najprv sestry františkánky Panny Marie Nepoškvrenenej a potom aj bratov OFM z prvého rádu sv. Františka. P. Aureli OFM, rektor krásneho františkánskeho chrámu v Skadare nás oboznámil aj s mučeníctvom mnohých bratov františkánov počas tvrdej diktatúry Envera Hoxhu. Niektorí z nich sú už aj blízko beatifikácie.

Naše posledné predprázdninové stretnutie sa zakončilo túžbou, aby táto františkánska rodina sa naďalej rozvíjala a rástla. Veríme, že boží duch ktorý preniká srdce každého verného kresťana, naplní silou a darom vytrvalosti našich nových bratov a sestry z tretieho rádu sv. Františka.


Text: br. Jaroslav Cár

Foto: br. Jan Cirak