Kláštor minoritov v Spišskom Štvrtku

Obec Spišský Štvrtok sa geograficky nachádza na juhozápadnom okraji Levočských vrchov. Prvýkrát sa spomína v r. 1263. Jej názov pochádza od trhov, ktoré sa tu konali každý štvrtok. V stredoveku patril Spišský Štvrtok medzi významné spišské mestá.


V obci sa nachádza kostol sv. Ladislava, ktorý bol postavený ešte pred vpádmi Tatárov. Po jeho zničení v roku 1402 bol postavený nový jednoloďový gotický kostol, ktorý v období baroka získal nový interiér. V roku 1473 dal spišský župan Štefan Zápoľský postaviť pri kostole kaplnku, ktorá patrí k vrcholným dielam gotickej architektúry na Slovensku.

Minoriti prišli do Spišského Štvrtku z Levoče v polovici 17. storočia (1668). Usadili sa v dome na námestí. Tu bývali až do postavenia terajšieho kláštora Czákyovcami. Kláštor bol posvätený v roku 1671. Bratia sa mali starať nielen o kostol sv. Ladislava, ale aj o kaplnku Zápoľských. V medzivojnovom období sa v kláštore nachádzal noviciát československej rehoľnej provincie. Minoriti pôsobili v Spišskom Štvrtku až do roku 1950. Neskôr bol v kláštore zriadený dom sociálnych služieb pre ženy, ktorý existuje dodnes.

Minoriti sa do Spišského Štvrtku vrátili až v roku 1993. Ich domom sa stala novopostavená farská budova. Prvými členmi komunity boli P. Matej Spirczak a P. Lucián Bogucki. Od toho času sa venujú farskej pastorácii, a to nielen v samotnom Spišskom Štvrtku, ale aj v dedinách Dlhé Stráže, Dravce a Bukovinka.

Adresa:
Kláštor minoritov
Námestie slobody 4
053 14 Spišský Štvrtok
tel./fax: 053/45 98 400
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
www.farnostspisskystvrtok.sk
č. ú. 0101377114/0900