Bl. Ján z Parmy
- Podrobnosti
- Uverejnené: 04. február 2011
- Prečítané: 7918x
V rokoch 1250 až 51 pápež Inocent IV. poveril brata Jána, ktorého nazval „anjelom pokoja“, aby v Carihrade viedol dialóg s gréckym cisárom a patriarchom Manuelom II. v nádeji na zjednotenie Cirkvi. Žiaľ, Ján v tejto zložitej otázke jednoty neuspel.
Na nasledujúcej generálnej kapitule roku 1257 Ján neprijal funkciu generála rehole, a tak sa ďalším nástupcom sv. Františka stal sv. Bonaventúra z Bagnoreggio. Po tejto kapitule sa Ján utiahol do pustovne blízko mestečka Greccio, kde sv. František pripravil prvý „živý betlehem“, a túžil sa ponárať iba do modlitby a kontemplácie.
O svätosti Jána z Parmy sa nám zachovalo niekoľko textov vo „Františkánskych Prameňoch“, ktorých autorom je Ubertino da Casale. Medzi iným na jednom mieste hovorí:
„Chcem hovoriť o sv. otcovi Jánovi z Parmy, ktorý bol generálnym ministrom rádu, múdrym učiteľom, výrečným kazateľom, prísny a plný pokory a lásky. Dosiahol vrcholy kontemplácie, mal veľkú lásku k samote, utekal pred svetskými márnosťami a bol plný horlivosti pre Boha, ktorá vyplývala z poznania stavu tohto rádu a Cirkvi. Túto horkú pravdu pevne hájil a tiež pre ňu s veľkou trpezlivosťou znášal mnoho prenasledovaní a pokorovania. Nedal sa zlomiť a pred mnohými biskupmi a kardinálmi horlivo túto pravdu zastával. Zaslúžene a iste by mal byť pripočítaný medzi serafínskych mužov sv. Cirkvi, medzi tých, ktorí úprimne milujú a nasledujú Krista. Aj keď starý, silou milosti žil v zápale ducha, planul láskou ako jeden zo žiakov evanjelistu Jána a túžil pripojiť ku Kristovi Áziu, ktorá bola v otroctve bludov. Vedený teda apoštolskou horlivosťou a poslušný Pánovi a pápežovi, mieril do týchto krajín. Cestou sa zastavil v Camerino, kde bol povolaný do nebeskej slávy Ježišom Kristom, ktorého úprimne miloval dokonalým životom podľa evanjelia, rehole a závetu sv. Františka.“
Pápeži Ján XXI. a Mikuláš III. navrhovali Jánovi aj kardinálsku hodnosť, ale on ju viackrát s pokorou odmietol. Smrť ho zastihla 19. marca 1289 v Camerine, keď sa na prosbu pápeža vydal ešte raz na cestu do Grécka s misiou pokoja.
Najprv ho pochovali v Camerine, v kostole sv. Františka, a potom roku 1873 preniesli jeho pozostatky do katedrály. Dnes je možno vidieť truhlu s jeho telesnými pozostatkami pri „jasličkovej“ jaskyni kláštora v Greccio. Jeho verejnú úctu potvrdil pápež Pius VI. 1. marca 1777. Spomienku na bl. Jána z Parmy slávime v liturgii 21. marca.
br. Jaroslav Mária Cár